Enegia odnawialna

  • Instalacje solarne do podgrzewania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.), wody w basenach, wody dla celów produkcyjnych
  • Pompy ciepła „poziome” i „pionowe”
  • Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (rekuperatory) także w połączeniu z gruntowymi wymiennikami ciepła, dla firm odzysk ciepła w celach technologicznych
  • Fotowoltaika, również w połączeniu z instalacjami solarnymi
  • Projektowanie instalacji, dostawa urządzeń, montaż, uruchomienia i odbiory techniczne, serwis

Kolektory słoneczne

Instalacja solarna stanowi zespół dobranych do siebie urządzeń takich jak: kolektory słoneczne, panele sterująco – zabezpieczające i pojemnościowe zasobniki wody użytkowej lub zasobniki buforowe z przepływowymi wymiennikami ciepła.

Odpowiednio dobrane i wykonane instalacje solarne znajdują zastosowanie zarówno w gospodarstwach domowych jak i w hotelach, pensjonatach, ośrodkach wypoczynkowych, ubojniach i masarniach, klubach sportowych i rekreacyjnych, basenach kąpielowych, a także w rolnictwie i zakładach produkcyjnych. Najczęściej instalacje solarne wykorzystywane są do podgrzewu wody użytkowej. Pozwalają zaoszczędzić całorocznie ok.60% energii potrzebnej do podgrzewu c.w.u. i sezonowo do 90% energii potrzebnej do podgrzewu wody w basenach kąpielowych. Prawidłowo opracowana instalacja w okresie od maja do września  całkowicie może pokryć zapotrzebowanie na ciepło użytkowe bez konieczności stosowania dodatkowych źródeł energii.

sol

Kolektor płasiki

Zasada działania płaskich kolektorów słonecznych polega na absorbowaniu promieni słonecznych poprzez powłokę wykonaną z blachy miedzianej zwaną absorberem, do której spodniej części przylutowane są miedziane kanały przepływowe dla płynu grzewczego. Poprzez spiralny wymiennik w zbiorniku, płyn grzewczy oddaje ciepło do zbiornika ciepłej wody. Absorber zbudowany jest z blachy miedzianej pokrytej warstwą absorbującą i to od niego zależy głównie trwałość i wysoka sprawność kolektora przez wieloletni okres jego użytkowania. Najpopularniejszą warstwą absorbującą stosowaną przez producentów kolektorów jest czarny chrom oraz tlenek tytanu.

plaski